سخت افزار

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

تفاوت لپ تاپ با کامپیوتر

⇐  تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر  ⇒

آنچه که در این مقاله به آن می پردازیم، تفاوت‌ های بین کامپیوتر و لپ تاپ است. هدف ما از مقایسه کامپیوتر و لپ تاپ، بررسی نقاط قوت و ضعف هر دو سیستم است و در نهایت به این نتیجه برسیم که برای یک هدف مشخص، کدام یک نیاز شما را مرتفع می سازد.

شایان ذکرست که مقایسه‌ های انجام شده با هدف اطلاع شما از مشکلات رایج و مزیت‌ های هر دو سیستم است. شاید تعدادی از مشکلات که در این مقاله به آن اشاره می‌ شود برای برخی از شما بزرگواران مهم نباشد. بنابراین انتخاب کننده آخر خود شما هستید.

مواردی که در مقایسه تفاوت کامپیوتر و لپ تاپ به آن اشاره خواهیم کرد :

 • قدرت سخت‌ افزاری

 • رزولووشن و جزئیات مانیتور ها

 • راحتی حمل و کارکردن

 • قابلیت ارتقا و تعمیر و وجود قطعات

 • قیمت

CPU چیست :

در سی پی یو، طبیعتا کامپیوتر ها نسبت به لپ تاپ ها دارای قدرت بیشتری هستند. شرکت های تولید کننده لپ تاپ، فرکانس و قدرت cpu  را تا حدودی پایین می آورند تا مصرف برق و هدر رفت شارژ باتری به حداقل برسد و عمر باتری نیز به طبع دست خوش تغییر شود و افزایش یابد.

به طور کلی بخواهیم بگوییم برای کارهای عامیانه و معمولی سی پی یو لپ تاپ پاسخگو نیاز شما است چون قدرت ها و کارایی های متفاوتی دارند.

اگر برای اموراتی نظیر گیمینگ یا فعالیت های گرافیکی که همزمان نیاز به بکار گیری چندین بخش از سخت افزار را دارد؛ می خواهید لپ تاپی خریداری کنید، پیشنهاد ما این است که کامپیوتر را برگزینید. البته لپ تاپ هم بد نیست اما برای امورات مذکور قیمت کامپیوتر مقرون به صرفه تر از لپ تاپ است.

کارت گرافیک :

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

کارت گرافیک یکی از اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده لپ تاپ هاست. کارت گرافیک ها کیفیت و نمایش تصویر در مانیتور ما را مشخص می کنند. با این تفاسیر می توان ادعا کرد هرچه قدرت کارت گرافیک بیشتر باشد به طبع خروجی مانیتور و عملکرد کلی لپ تاپ نیز بهبود پیدا می کند.

لپ تاپ ها چون فضای کمتری برای کارت گرافیک نسبت به کامپیوتر ها دارند، کارت گرافیک های آنها محدود تر و قدرت آن نیز نسبت به کامپیوتر ها کم تر است. این مسئله نمود خود را بیشتر در بحث گیمینگ نشان میدهد زیرا شما برای گیم نیاز به یک کارت گرافیک خوب دارید؛ که دو کارت گرافیک کاملا یکسان در کامپیوتر و لپ تاپ با هم برابر نیستند و کارت گرافیک کامپیوتر قدرتمند تر است.

حافظه (RAM):

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر

در مورد حافظه رم و حافظه ذخیره سازی داخلی تفاوت زیادی بین لپ تاپ و کامپیوتر نیست یعنی نمی توان گفت که حافظه RAM  8 گیگ لپ تاپ از حافظه RAM 8 گیگ کامپیوتر بهتر است یا برعکس.

در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها می توانید حافظه رم خودتان را ارتقا دهید و در این مورد هم یکسانند.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در مانیتور:

امروزه با وجود روی کار آمدن مانیتور های 4K، همچنان وضوح تصویر فول‌‌ اچ‌ دی (۱۰۸۰ × ۱۹۲۰ پیکسل) حد استاندارد مانیتورها قرار گرفته است. اما کلیدی ترین پارامتر در مانیتور ها به نرخ تازه‌ سازی، نوع پنل استفاده شده (IPS ،TFT و…) و اندازه‌ آن است. البته ناگفته نماند که مانیتور های لپ‌ تاپ و کامپیوتر طیف وسیعی از انواع و اقسام گوناگون را دارا هستند.

مانیتوری که در لپ تاپ‌ های امروزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد، هم از پنل‌ های با کیفیت و هم از وضوح گوناگون که نظیر فول‌ اچ‌ دی تا 4K مجهز شده اند. مانیتور های کامپیوتر نیز به همین منوال هستند. اما تنها فرق بین مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر به سایز آن است. بزرگترین مانیتور استفاده شده در لپ تاپ‌ ها تاکنون چیزی حدود ۱۹ اینچ است. اما در کامپیوتر ها تا حالا ۵۰ اینچ هم مورد استفاده قرار گرفته است بنابراین می توان گفت در بحث ماینتور اولویت با کامپیوتر است.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در راحتی کار کردن :

حال میپردازیم به تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در راحتی کارکردن، طبیعتا لپ تاپ‌ ها از نظر راحتی بسیار بهتر از کامپیوترها هستند. این مسئله زمانی نمود بیشتری پیدا می‌ کند که شما دانشجو هستید و نیاز دارید مداما سیستم همراهتان باشد. کامپیوتر یه جورایی شما را در خانه محدود میکند اما لپ تاپ با وزن کمی که دارد، همیشه و همه جا می‌ توانید از آن استفاده کنید.

در برخی مدل‌ های امروزی نظیر لپ تاپ های مایکروسافت حتی قادرید مانیتور را از صفحه کلید جدا کرده و به راحتی با لپ تاپ خود بصورت لمسی کار کنید. که به این نوع از لپ تاپ ها عموما نوت بوک می گویند، البته بدیهی است که لپ تاپ فضای کمتری را به نسبت کامپیوتر میگیرد و بدون نیاز به کابل‌ های متعدد برایتان خدمات ارائه میدهد و در بیشترین حالت تنها با وصل کردن ۲ کابل قادرید از آن بهره ببرید. یکی از بزرگ‌ ترین مزیت‌ های لپ تاپ همین جمع و جور بودن و نداشتن کابل های زیاد است.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در قابلیت ارتقا و تعمیر :

یکی از اصلی ترین تفاوت‌ لپ تاپ و کامپیوتر، قابلیت ارتقا و تعمیر آن‌ هاست. در این مورد کامپیوتر بهتر عمل کرده تا لپ تاپ. شما قادرید به راحتی کامپیوتر خود را ارتقا ببخشید و یا در صورت رخ دادن مشکلی حتی گاها خودتان مشکلش را رفع کنید. اما لپ تاپ‌ ها به گونه ای هستند که فقط میتوانید رم را ارتقا دهید که البته همان هم کار دشواری در پیش خواهید داشت و تعمیر آن نیز حتما باید توسط شخصی ماهر و خبره صورت بگیرد.

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در قیمت :

در تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر، در کامپیوتر ها قیمت نسبتا بالاتر است چونکه شما غیر از کامپیوتر باید صفحه نمایش، موس، کیبورد، میز کامپیوتر و صندلی هم بخرید که همه این ها باعث میشود در نهایت هزینه بیشتری نسبت به لپ تاپ داشته باشید.

اما در مورد لپ تاپ ها، چون قابل حمل است و در هر جایی میتوان استفاده کرد نیاز به خرید میز و صندلی ندارید و همچنین در لپ تاپ ها موس و کیبورد هم خودشان دارند که همین امر به طور کلی باعث کاهش قیمت لپ تاپ ها شده است.

♦♦  جهت خرید و مشاوره رایگان در خرید انواع لپ تاپ های به روز و ارزان با ما در ارتباط باشید  ♦♦

جمع بندی : 

با بررسی دقیق موارد فوق، می‌ توان نتیجه گرفت که اگر هدف فقط بازی کردن است، قطعا کامپیوتر بهتر است. چرا که هم قدرت سخت‌ افزاری آن بیشتر است و هم قدرت خنک کنندگی فن هایش و در نتیجه طول عمرش نیز بیشتر خواهد بود. و برای آن دسته از افرادی که می خواهند همیشه و همه‌ جا به سیستم خود دسترسی داشته باشند، پیشنهاد می‌ کنیم بیشتر روی خرید لپ تاپ فکر کنند. در لپ تاپ اگر نگران سرعت آن هستید می توانید با اضافه کردن یک هارد SSD سرعت شایانی را به سیستم خود ببخشید. 

نقاط قوت لپ‌ تاپ‌ در برابر کامپیوتر :

 • اندازه‌ کوچک‌ تر و در نتیجه اشغال فضای کمتر
 • وزن کمتر و در نتیجه قابلیت جا به‌ جایی آسان تر
 • مصرف برق کمتر به خاطر استفاده از قطعاتی با فرکانس و توان مصرفی کمتر

نقاط قوت کامپیوتر در برابر لپ‌ تاپ‌ :

 • قدرت گرافیکی و قدرت پردازشی بالا
 • امکان ارتقا و تعمیر سیستم 
 • خنک کنندگی بالا و افزایش طول عمر قطعات
 • امکان خرید مانیتور دلخواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *