اطلاعات عمومی

آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

⇐  آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال ⇒

ارز دیجیتال پول منحصر به فردی است که با علم رمزنگاری طراحی میشود. بیشتر قریب به اتفاق ارزهای دیجیتال برای نمود کردن بیشتر قابلیت های کلیدی نظیر شفافیت و عدم توانایی تغییر دادن از بلاک چین بهره می برند.

برای ارسال ارز دیجیتال به هر کس دیگری نیاز نیست که حتما حسابی در بانکی خاص باز کنید و برای انتقال آن تنها میتوانید با چند کلیک ساده ارز های دیجیتال خود را به فروش گذاشته و به دیگری بفروشید. به همین راحتی!

رمز ارز ها نیز مثل دلار و باقی پول ها کشور های گوناگون دیگر راه و روش خود را دارد و به عنوان مثال شما برای ساخت پول بیت کوین باید دستگاهی به نام ماینر داشته باشید تا بتوانید بیت کوین بسازید یا به اصطلاح استخراج کنید و از این جهت است که میگوییم راه و روش خودش را دارد و قطعا این روش برای بیت کوین است و برای سایر رمز ارزها نیز ساز و کار ویژه ای وجود دارد.

ارز دیجیتال چیست ؟

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

از دید تمام مردم دنیا بیت کوین نخستین ارز دیجیتال جهان است که ایده خلق ان در سال ۲۰۰۸ جرقه خورد و در سال ۲۰۰۹ یعنی یک سال بعد از راه اندازی ایده اولین پول بیت کوین استخراج شد؛ البته بد نیست اگر بدانید که قبل از بیت کوین چندین و چند بار تلاش شده بود تا پولی دیجیتالی ساخته شود ولی در وسط کار به یک گره میرسیدند که هرچه میکشیدند بیشتر کور میشد و بنابراین هرطور که بود با شکست مواجه میشد. تا اینکه بیت کوین این طلسم را شکست.

ایده شکل‌ گیری ارزهای دیجیتال از دو مشکل بزرگ «اعتماد به شخص ثالث» و «دوبار خرج کردن» سرچشمه میگیرد.

همانطور که میدانید شما برای موفق شدن در هر کاری باید بتوانید به یک فرد یا موسسه یا شرکتی اعتماد کنید و اعتماد امری مهم و تاثیر گذار است بنابراین اعتماد را باید سرلوحه کارهای خود قرار دهید.

در بیت کوین شما قادر هستید تا با رصد تراکنش های صورت گرفته مانع از آن شوید که از ندانستن شما سواستفاده شود و برای یک کار دو بار خرج کنید.

بیت کوین نخستین پولی بود که توانست و مشکل اصلی دو بار خرج کردن و اعتماد را به خوبی حل کند و شما دیگر نیاز نیست برای سپرده گذاری و یا گذاشتن پولتان در جایی به دنبال بانک مورد اعتماد خود بگردید بلکه تنها کافیست پول خود را در کیف پول دیجیتالی خود به راحتی ذخیره کرده و با خیالی راحت بخوابید.

امروزه توکن‌ های بسیار زیادی بر روی بستر ارزهای دیجیتالی نظیر اتریوم، ایاس و ترون و بیت کوین و غیره ساخته شده‌ اند که از قدرت بلاک چین‌ های اصلی برای اجرای تراکنش‌ هایشان بهره می‌ برند.

ℵ  جهت مشاوره رایگان برای سرمایه گذاری در رمزارزهای دیجیتال با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید  ℵ

رمزارزها چگونه کار می‌ کنند ؟

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

رمز ارز ها برای تایید تراکنش های خود از روش های گوناگونی استفاده میکنند به عنوان مثال برای اینکه در بستر بیت کوین تراکنش شما مورد قبول واقع شود و بتوانید این ادعا را داشته باشید که واقعا یک تراکنش صورت گرفته است دستگاه ماینر آن تراکنش را مورد بررسی و رصد قرار میدهد و سپس اعلام میکند که این تراکنش درست است و یک سری کد های معمول را به چاپ میرساند که در نتیجه آن پول دیجیتالی عاید شما میشود.

تراکنش‌ ارز های دیجیتال به طور همتا به همتا (P2P) صورت میگیرد و بر این اساس دیگر وجود واسطه بی معنی میشود.

وظیفه تامین امنیت در بستر بیت کوین به عهده نود ها است که این نود ها هستند که موجب میشوند بیت کوین هیچگاه هک نشود و یا پول های داخل کیف پول دیجیتال یک فرد دست خوش تغییر نشود و اگر نود ها لحظه ای فعالیت خود را از دست بدهند به دلیل حجم زیاد حملات سایبری به سوی بیت کوین برای زمین زدن این پول دیجیتالی قدرتمند در لحظه هر انچه هست و نیست نابود شده و هیچ اثری از بیت کوین نخواهد ماند مگر یک پول دیجیتالی شکست خورده با امنیت پایین اما نود ها انقدر قدرتمند هستند که هیچگاه چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌ های کاغذی دارند ؟

بعضی قابلیت هایی را بیت کوین و ارز دیجیتالی دارد که طبیعتا پول های کاغذی نمیتوانند داشته باشند به عنوان مثال اعتماد کردن و سپردن پول! البته ناگفته نماند که این قاعده برای تمام ارزهای دیجیتال صدق نکرده و بخشی از انها را در بر میگیرد.

یکی از ویژگی های که ارز های دیجیتالی نظیر بیت کوین دارند که برای بعضی خوب و برای بعضی بد است این است که شما اگر تراکنشی انجام دادیدو از انجام دادن آن تراکنش بنا بر هر دلیلی نظیر اشتباه واریز کردن وجه و یا منصرف شدن از واریز پول خواستید تراکنش را برگردانید تحقق این امر تنها در خواب ممکن است! مگر اینکه شما طرف مقابلتان را بشناسید و با او مشورت کنید و او را راضی کنید تا پول را به حساب شما واریز کند در اغیر اینصورت هیچ راهی ندارید.

دویمن ویژگی خاص و خوب ارز های دیجیتال که بازهم ممکن است همه به آن علاقه نشان ندهند این است که شناسه کیف پول دیجیتالی شما که نقش شماره کارت شما را دارد بسیار امنیتی و محافظت شده است و هیچکس نمیتواند از طریق داشتن شناسه کیف پول دیجیتالی شما به اطلاعات هویتی شما برسد و با توجه به الگوریتم های بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی تقریبا دست یابی به اطلاعات هویتی شما امری بعید است و این باعث میشود امنیت در این فضا به شدت بالا باشد و هرکسی نتواند صرفا با داشتن شناسه کیف پول دیجیتالی شما به اطلاعات شخصی شما برسد.

سومین ویژگی خفن و فوق کاربردی این ارزهای دیجیتالی این است که شما برای واریز پول به حساب افرادی که در خارج از کشورتان هستند اصلا نیازی به داشتن کارت بین الملل یا حساب بین الملل نیستید و برای انان حتی اگر آن طرف کره زمین هم باشند میتواند به راحتی پول را به حسابشان واریز کنید آن هم با تنها چند کلیک ساده.

چهارمین ویژگی منحصربه فرد و علت اصلی شهرت این پول های دیجیتالی این است که از امینت بسیار بالایی برخوردار هستند به گونه ای که هیچکس نمیتواند به پول های درون کیف پول دیجیتالی شما دسترسی داشته باشد و بر اساس الگوریتم های قدرتمند این پول های دیجیتالی میتوان ادعا کرد که پول هایتان در امن ترین نقطه جهان هستند.

پنجمین ویژگی بسیار عالی ارزهای دیجیتال این است که شما برای اینکه بخواهید در این عرصه ورود کنید اصلا نیاز نیست از ارگان یا فرد خاصی کسب اجازه کنید بلکه تنها کافیست تراکنش ها را دانلود کرده و با یک دستگاه ماینر شروع به استخراج آنها کنید.

انواع ارز دیجیتال :

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را می‌ توان به دو دسته آلت کوین‌ ها و توکن‌ ها تقسیم کرد. آلت کوین‌ ها یا همان کوین‌ ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین‌ ها از کد های اولیه بیت کوین ساخته و طراحی شده‌ اند. این‌ ها با تغییرات جزئی در متغیر هایی مانند تعداد سکه‌ ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک‌ ها و غیره از بیت کوین به وجود آمده اند.

بعضی از کوین‌ های دیگر مثل اتریوم، ریپل و ویوز اساس و پایه پول خودشان را بدون بهره و ایده گرفتن از بیت کوین بنا کرده اند. این بلاک چین‌ ها اغلب برای کاربرد های بیشتری به جز پول دیجیتال تولید و طراحی شده‌ اند.

توکن‌ ها یک نمونه دیگر از ارزهای دیجیتال هستند که ایده خودشان را از کد های ارزهای دیجیتالی دیگر گرفته اند، آن‌ها بلاک چین جداگانه‌ و منحصر به فردی ندارند و برای اجرای تراکنش‌ های خود از قدرت بلاک چین اصلی بهره می برند.

ارزهای دیجیتال مشهور :

تاکنون بیش از ۲,۲۰۰ ارز دیجیتال در دنیا مطرح شده است که اغلب انها شکست خورده اند و نتوانسته اند بنا بر هر دلیلی موفق عمل کنند. در طول ۱۰ سال از ظهور ارزهای دیجیتال تاکنون بسیاری از انها بسیار موفق عمل کرده اند نظیر بیت کوین و بسیاری از انان نیز با کله بر زمین فرود امده و با شکست مواجه شدند.

بیت کوین :

این ارز دیجیتالی بیسار مشهور از زمان پیدایش اش و ساختش به دست فردی خبره به نام ساتوشی ناکاموتو تاکنون ۱۰ سال گذشته و طی این ده سال نتوانسته رقیبی برای خود ببیند و همیشه در اوج درخشیده است.آشنایی با مفهوم ارز های دیجیتال

اتریوم :

ایده اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال ۲۰۱۴ به وقوع پیوست و شبکه آن در جولای ۲۰۱۵ راه‌ اندازی شد. اتریوم از همان اغازش با انقلابی در بستر ایده ظاهر شد و از این ارز دیجیتال میتوان به عنوان یک توکن خوب بهره برد.

ریپل :

ریپل، این ارز دیجیتال محبوب که برای انجام تراکنش‌ های ارزان و سریع طراحی شده است، بسیار محبوبیت بالایی دارد. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۲ وارد شد و از پول‌ های رایج در پلت فرم مخصوص خودش پشتیبانی می‌ کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ ها و گسترش فرایند پرداختی خودش تمرکز کرده و کوین آن اکس‌ آر پی ( XRP ) نام دارد.

لایت کوین :

لایت کوین هدفش این است که انتقال پول با سرعت هرچه بیشتر صورت بگیرد و این ارز دیجیتال انشعاب گرفته شده از بیت کوین است که تحت عنوان کوین نقره ای نام گذاری شده است که با کمی تغییرات روی کد های بیت کوین پدید آمده است. بنابراین میتوان گفت زیر مجموعه بیت کوین است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *